Cyklotrasa - Doubravou kolem Vátých písků

Cyklotrasa – Doubravou kolem Vátých písků

Popis:

Nenáročná trasa vhodná pro všechny věkové kategorie vás provede po klidných zpevněných cestách borovými lesy a tzv. Moravskou Saharou.

Cestou projedete klidnými lesy i malebnými vesničkami jižní Moravy. Navštívit nezapomeňte barokní perlu jižní Moravy – státní zámek v Miloticích s rozlehlým areálem a bažantnicí či přírodní památku Osypané břehy s unikátním přírodním výtvorem, 13 metrů vysokou písečnou stěnou. Zajímavosti o historii těžby lignitu a Baťově kanálu se dovíte v Ratíškovicích v unikátním muzeu Ve vagónu, kde se můžete také projet po Baťově železniční dráze na šlapací drezíně. A za dobrým vínkem se zastavte ve Vlkošských búdách či historickém městečku Bzenec, kterému dominuje novogotický zámek.

Průběh trasy:

Bukovanský mlýn > Kyjov > Skoronice > Milotice > Vacenovice (Moravská vinná stezka) > Ratíškovice Rúdník > (Vinařská stezka Podluží) > Bzenec-přívoz (NS Váté písky) > Bzenec (Strážnická vinařská stezka) > Vracov (cyklostezka Bzenec – Vracov) > Vlkoš > Kyjov (Moravská vinná)

Délka trasy:
43 km
Náročnost:
nízká

Zajímavosti, které můžete cestou navštívit

Vlastivědné muzeum Kyjov
V renesančním zámečku z poloviny 16. století, který je nejstarší dochovanou budovou ve městě, sídlí od roku 1928 Vlastivědné muzeum Kyjov, pobočka Masarykova muzea v Hodoníně. Stálou expozicí archeologickou, etnografickou, přírodovědnou a expozici Příroda Kyjovska (přírodovědná sbírka prezentovaná formou velkoplošného dioramatu) doplňují příležitostné výstavy během celého roku.

Skoronice – Slovácká Izba
V roce 1998 byl rekonstruován nejstarší dochovaný dům v obci (1903), do kterého byla přemístěna obecní knihovna a v jedné části bylo zřízeno místní národopisné muzeum pod názvem Slovácká izba.

Státní zámek Milotice
Milotický zámek s parkem, jehož definitivní podobu určilo 18. století, tvoří dominantu obce. Původně renesanční zámek z druhé poloviny 16. století, jenž byl v letech 1720 – 1725 barokně přestavěn, měl svého předchůdce v gotické vodní tvrzi. Dnešní návštěvník si může prohlédnout náročně komponovaný celek zámeckého areálu s čestným nádvořím, jízdárnou, konírnou, dvěma oranžériemi, francouzským parkem a přilehlou bažantnicí. Zámeckou instalaci každoročně doplňují sezónní výstavy. V současné době je zde prodejní galerie vín. Koncerty a další akce, které se na zámku pravidelně pořádají, jsou součástí společenského života obce. K zámku se váže pověst o milotické černé hraběnce.

Muzeum ve vagónu a šlapací drezína
K zajímavým lákadlům našeho regionu patří tři kilometry dlouhá trasa pro šlapací drezíny, která nabízí možnost projet se po části staré Baťovy železniční dráhy. Trať sloužila v minulosti k přepravě uhlí z dolů Tomáš a I. Máje 1 do výklopníku v Sudoměřicích, odkud uhlí putovalo po Baťově kanálu do Otrokovic. Tématice železnice se věnuje také Muzeum ve Vagónu, kde naleznete expozici malého železničního a hornického muzea v Ratíškovicích. Expozice shromažďuje řadu zajímavých informací z historie těžby lignitu a dozvíte se zde také o současnosti železničních tratí okresu Hodonín. Kromě muzejních exponátů a řady dobových fotografií je k vidění původní interiér historického železničního vozu ve stavu, v jakém před více než sedmdesáti lety vyjely na své první kilometry.

Přírodní památka Osypané břehy
Neregulovaný úsek řeky Moravy se třemi vyvinutými meandry a přilehlými lesy. Unikátním přírodním výtvorem je 13 metrů vysoká písečná stěna v nárazovém břehu meandru, která vznikla zaříznutím řeky do vátých písků. V sousedství přírodní památky je velká pískovna, ve které probíhá těžba.

Bzenec
Významné vinařské centrum, jehož dominantou je zřícenina kaple sv. Floriána a Šebestiána, která stojí na místech původního bzeneckého hradu. V parku novogotického zámku, který je pro veřejnost uzavřen, roste slavná Bzenecká lípa, zajímavý je také zachovaný židovský hřbitov a památník padlým rumunským vojákům. Bzenec nejvíce proslavilo vinařství, pořádá se zde řada zajímavých akcí, jako Májová výstava vín (pravidelně 1. května), Bzenecká pouť s bohoslužbami a trhem (každoročně v půli srpna, pořádá se k svátku Panny Marie). Nejvýznamnější akcí je Bzenecké vinobraní (vždy ve 2. polovině září), s jarmarkem řemeslných výrobků, výstavami, koncerty, pouťovými atrakcemi i taneční veselicí.

Vlkošské búdy
První zmínky o vinařství ve Vlkoši jsou doloženy ve 12. století. Dnes se řádky révy táhnou k obzoru i v tratích Zmoliska, Padělky, Achtele, Horolise. Ozvěnou starých časů zní názvy původně pěstovaných odrůd vinné révy jako Hyblink, Frašták, Rivola, Růžák nebo Kozí cecek. Tato dávná vína dnes nahradily Tramín, Müller-Thurgau, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené, z modrých odrůd především Rulandské modré, kterému se tady říká burgunda, Portugal a André.