Tipy na výlet

Turistické cíle v okolí Bukovanského mlýna

V blízkém okolí najdete množství zajímavých turistických cílů, které jistě stojí za návštěvu, viz. níže.

Více typů na akce, cyklovýlety a turistické cíle naleznete na stránkách Czechturism:

 

Hrady, zámky a sakrální stavby

Jižní Morava nabízí nepřeberné množství možností kam vyrazit za tolik navštěvovanými hrady, zámky a dalšími památkami.


Kaple Jana Pavla II. Bukovany – zajímavě architektonicky řešená stavba z roku 2013, otevřeno během mší či na požádání
Zámek Milotice (12 km)
– gotická stavba z 16. století, 3 prohlídkové okruhy, konírna, zahrady, zahradnictví, dravci, půjčovna kostýmů
Hrad Buchlov (30 km) – královský hrad ze 13. století, 4 základní a 3 možné výběrové okruhy (rozsáhlé přírodovědné sbírky, vyhlídková věž, bohatá knihovna).
Zámek Buchlovice (33 km) – stavba ve stylu italského baroka z přelomu 17. a 18. století, bohatá štuková a fresková výzdoba, významný anglický park, zámecká vinotéka
Klášter Velehrad (35 km) – jedno z nejvýznamnějších poutních míst na Moravě. Klášterní komplex s nádhernou barokní bazilikou.
Zámek Slavkov u Brna (35 km) – barokní zámek, 3 prohlídkové okruhy, úzce spjatý s bitvou tří císařů 1805, významný zámecký park
Lednicko-Valtický areál (60 km) – krajinný komplex na Pálavě, zapsán do kulturního dědictví UNESCO. Zahrnuje množství kulturních a přírodních památek, mezi nejznámějšími zámky Lednice a Valtice, zámečky, Minaret, kolonáda na Rajstně, hradiště Pohansko a další.

Muzea

Vyberte si pro svůj výlet některé z blízkých muzeí, ve kterých Vás čekají tradiční i neočekávané expozice a výstavy.


Art mlýn Bohuslavice (4 km) – galerie umístěná v budově bývalého vodního mlýna. Ve 300 let staré stavbě naleznete galerii, kde probíhají aktuální výstavy, muzeum a expozici s prodejem místních výrobků.
Vlastivědné muzeum Kyjov (6 km) – sídlí v nejstarší dochované budově města, byla postavena kolem roku 1540. Naleznete zde stálé expozice (archeologická, národopisná, přírodovědecká) i aktuální výstavy.
Vrbasovo muzeum Ždánice (9 km) – muzeum se nachází v historické budově místního zámečku a naleznete zde aktuální výstavy i stálé expozice, např. umělecko-historické sbírky, soubor pohyblivých modelů či se seznámíte s folklorní tradicí.
Military muzeum Vlkoš (10 km) – originální muzeum je věnováno místnímu rodáku generálu Sergeji Janu Ingrovi. Naleznete zde artefakty, sbírky předmětů a informace z dob II. světové války a holocaustu.
Masarykovou muzeum Hodonín (24 km) – muzeum naleznete v historické budově zámečku. Zajímavostí je jediná stálá expozice na Moravě věnovaná nejvýznamnějšímu hodonínskému rodáku, 1. československému prezidentu Tomáši Garrigue Masarykovi.

Skanzeny a hradiště

Jižní Morava byla osídlována již od nepaměti, proto není náhodou, že jsou zde četná archeologická naleziště i skanzeny, připomínající doby minulé.


Hradisko Sv. Klimenta Vřesovice (18 km) – poutní místo, národní kulturní památka a významná archeologická lokalita spjatá s historií Moravy. Naleznete zde základy středověkého kostela, dřevěnou kapli a zvonici sv. Gorazda.
Skanzen Strážnice (28 km) – na rozsáhlé ploše areálu v těsné blízkosti Baťova kanálu naleznete soubor 65 historických objektů s expozicemi, které vás seznámí se způsobem života a bydlení lidu na Slovácku. Celoročně jsou zde pořádány zvykoslovné pořady jako dožínky, stavění máje, apod.
Slovanské hradiště Mikulčice (31 km) – areál s vykopávkami z 8. a 9. století se svým významem zapsal na seznam národních kulturních památek. Naleznete zde například pozůstatky kamenných kostelů, pohřebiště či stálou archeologickou expozici.

Zajímavé stavby a zoo

Navštivte při svých výletech i netradiční zajímavosti.


ZOO Hodonín (24 km) – zoologická zahrada vznikla v roce 1977 a nachází se v příjemném prostředí lužního lesa v rozloze více než 7 hektarů. V současné době je zde chováno přes 140 druhů naší i exotické zvěře a 70 ohrožených druhů světové fauny.
Areál vinných sklepů Plže Petrov (29 km) – ojedinělý soubor původních vinných sklepů z 18. a 19. století, který byl jako první v ČR prohlášen za vesnickou památkovou rezervaci. Areál můžete znát také z filmů: Trhala fialky dynamitem, Jak básníkům chutná život či Slovácko sa nesúdí.
Památník Mohla míru Prace (40 km) – první mírový památník v Evropě a kulturní památka ČR. Historicky je spjat s bitvou U Slavkova. Uvnitř památníku najdeme velkou kapli, pod jejíž podlahou je umístěna kostnice s ostatky nalezenými v prostoru bývalého bojiště.
Větrný mlýn Kuželov (43 km) – jeden z mála dodnes zachovalých větrných mlýnů pravděpodobně z roku 1842. Dnes zde naleznete expozici horňáckého bydlení a zemědělství s ukázkou nástrojů. Mlýn je funkční, a umožňuje ukázkový provoz zpracování obilí.

Přírodní zajímavosti

Příroda nabízí nekonečné možnosti poznávání. Vydejte se na skalnaté útvary či do rozmanitých lesů načerpat novou energii.


Baťův kanál – unikátní plavební kanál budovaný v letech 1934 – 1938. Původně sloužil jako cesta k dopravě vytěženého hnědého uhlí (lignitu) z dolu v Ratíškovicích do firmy v Otrokovicích. Aktuálně má kanál 53 km a vede ze slovenské Skalice až do Kroměříže. V 8 přístavech a 16 přístavištích je možné zapůjčit si malý motorový člun a trasu si individuálně projet. Podél kanálu vedou také nenáročné cyklostezky.
Chřiby – nádherná turistická oblast, která skýtá rozmanité druhy fauny a flóry. Chřiby jsou protkány husou sítí dobře značených turistických trase využitelných též jako trasy pro horská kola či běžky. Pohoří skýtá také zajímavé turistické atraktivity: zřícenina hradu Cimburk, hradisko Sv. Klimenta, hrad Buchlov a několik skalních útvarů.
Moravský kras – patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Po celém území krasu je známo více než 1100 jeskyní, z nichž je pět přístupných veřejnosti – Punkevní, Kateřinská, Balcarka, Sloupsko-Šošůvská a Výpustek. Prohlédnout si můžete také vyhledávanou propast Macocha a to jak ze dvou horních můstků, tak z jejího dna.
Pálava – chráněná krajinná oblast na hranici s Rakouskem ochraňuje nejcennější biotopy druhově bohatých skalních a lučních stepí a lesů vyvinutých na vápencových kopcích Pavlovských vrchů. Na jejím území naleznete nádhernou přírodu, nekonečné vinohrady i historické památky jako Dívčí hrady, Sirotčí hrádek či Kostel Sv. Šebestiána na vyhledávaném Svatém kopečku v Mikulově.