Cyklotrasa - Krátký okruh mezi vinohrady

Cyklotrasa – Krátký okruh mezi vinohrady

Popis:

Vydejte se na krátký okruh obklopený malebnou krajinou, vykreslenou pestrými barvami polí a luk, stejně jako četnými vinohrady v podhůří Chřibů. Trasa je vhodná pro všechny cyklisty, kteří ocení za sucha dobře sjízdný terén a nezaleknou se občasných mírných stoupání a sjezdů.
Výlet můžete zahájit prohlídkou Vlastivědného muzea v Kyjově (na Palackého ulici) s archeologickou, etnografickou a přírodovědnou stálou expozicí a expozicí Příroda Kyjovska (přírodovědná sbírka prezentovaná formou velkoplošného dioramatu). Po výjezdu Brandlovou ulicí opustíte Kyjov a vydáte se po silnici II. tř, č. 422 směrem na Osvětimany, načež pod malým lesíkem Chrást odbočíte doprava po Moravské vinné stezce směrem na Kelčany. Po Kyjovské vinařské stezce se přes malou osadu Žádovice táhlým stoupáním dostanete nad Hýsly, po průjezdu kolonií vinných sklepů se můžete zastavit u rozhledny Johanka a pokochat se výhledem na okolí. Následně bude Vaše trasa směřovat k rekreační oblasti Kameňák, která se rozprostírá na samém okraji chřibských lesů. Zde se nezapomeňte zastavit v útulné výletní restauraci Kameňák. Po potřebném občerstvení pokračujte přes obec Čeložnice, kde budete projíždět náměstím se zvoničkou a následně mírným sjezdem přes vinice zamíříte zpět k nedalekému Kyjovu.

Průběh trasy:

Bukovanský mlýn > Kyjov > Skoronice > Chrást (silnice II. tř, č. 422) > Kelčany (Moravská vinná stezka) > Žádovice > Hýsly > Moravany > Kameňák (Kyjovská vinařská stezka) > Čeložnice (zelená KČT) > Kyjov (žlutá KČT)

Délka trasy:
21 km
Náročnost:
střední

Zajímavosti, které můžete cestou navštívit

Vlastivědné muzeum Kyjov
V renesančním zámečku z poloviny 16. století, který je nejstarší dochovanou budovou ve městě, sídlí od roku 1928 Vlastivědné muzeum Kyjov, pobočka Masarykova muzea v Hodoníně. Stálou expozicí archeologickou, etnografickou, přírodovědnou a expozici Příroda Kyjovska (přírodovědná sbírka prezentovaná formou velkoplošného dioramatu) doplňují příležitostné výstavy během celého roku.

Hýsly – vinné sklepy
Nevelkou kolonii Pod Hýselskou horou tvoří jednostranná ulička asi třiceti sklepů, jejichž lisovny jsou z větší části poznamenány přestavbou v 70. a 80. letech minulého století. Poloha staveb na návrší nad vinohrady, častá přítomnost hospodářů a několik půvabných přízemních lisoven však dávají lokalitě přívětivou tvář i družnou atmosféru. Svou původní podobu si zachovávají pouze nejstarší sklepy s kamennou klenbou a hliněnou podlahou, které jsou téměř dvě stě let staré. Nové nebo přestavěné lisovny jsou většinou patrové, štítově orientované stavby, nesoucí charakteristické stavební nešvary doby svého vzniku. Modernizace lisoven však zvýšila komfort a hygienu při zpracování hroznů, místnosti v podstřeší slouží k přespání nebo společenským akcím.

Rozhledna Johanka
Na vrchu Johanka (272 m) východně od obce Hýsly stojí 11 metrů vysoká dřevěná rozhledna. Je celoročně volně přístupná, návštěvníkům je k dispozici také pergola s posezením. Atrakcí pro děti i dospělé je stádo ovcí, popásající se v oploceném areálu pod rozhlednou. Za pěkného počasí je z rozhledny pěkný výhled na Pálavu, Ždánický les a Chřiby s hradem Buchlov.

Kameňák
Rekreační osada se známou výletní restaurací. V minulosti zde stával kamenný tzv. Vitáskův mlýn. Podle pověstí v něm strašilo. Půl kilometru severně od restaurace je opuštěný kamenolom, který ukončil svou činnost v 60. letech minulého století. Kameňáku se nevyhnuly tragické události konce druhé světové války. 14. dubna 1945 zde v tzv. Ištokově chatě skupinu partyzánů přepadlo a postřílelo gestapo. Událost připomíná památník se jmény obětí, který se nachází při zelené značce mezi Kameňákem a Zavadilkou

Zvonice v Čeložnicích
Zvonička na návsi se slunečními hodinami pochází z roku 1854, pravděpodobně vznikla úpravou starší barokní stavby. V nice je umístěná socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1761. V roce 2005 byla zvonice opravena.